Máma

Vitaminy v těhotenství?

19.11.2020  | 
FullSizeRender 44

Úsloví, že v těhotenství se má jíst za dva, není tak úplně pravdivé. Daleko více než na množství totiž záleží na skladbě stravy, kde hrají klíčovou roli vitaminy, které se postarají o správný vývoj miminka. Ne vždy je ovšem snadné přijmout je z potravy, a tak přicházejí na řadu doplňky stravy.

Vyvážená strava je základ

Uspokojit denní potřebu vitaminů a minerálů v těle rozhodně není jen tak, obzvlášť na podzim, kdy je čerstvého ovoce a zeleniny pomálu. Náročné to mají hlavně nastávající maminky, které musí stejné množství vitaminů náhle rozdělit dvěma. Neživí už pouze sebe, ale i své nenarozené miminko. „V těhotenství je důležitá pestrá a pravidelná strava bohatá na bílkoviny, zeleninu, ovoce, ale také zdravé tuky a sacharidy. Ty najdete v oříšcích, mořských rybách, mořských plodech, fazolích, hrachu, ovesných vločkách nebo v celozrnných produktech,“ informuje MUDr. Karel Metyš, odborník na výživu těhotných. Ne všem maminkám se však podaří naplnit příjem vitaminů a minerálů normální potravou, spousta živin je navíc zničena během tepelné úpravy jídel. Užívání doplňků stravy tak rozhodně není od věci.

 

Vitaminový koktejl

Pokud těhotenství plánujete, je vhodné zvýšit příjem některých vitaminů, především kyseliny listové, už během pokusů o početí. „Ideálně ihned po vysazení antikoncepce,“ doporučuje sexuolog Radim Uzel. Nedostatek kyseliny listové může totiž u plodu vést k vrozeným vadám nebo k potratům. Důležité jsou ovšem i další vitaminy – především jód, magnesium a vitaminy skupiny B. Jejich potřeba je individuální, v každé fázi těhotenství se navíc trošku liší, je proto klíčové po celou dobu gravidity jíst komplexní doplňky stravy, tedy takové, které obsahují všechny potřebné složky.  „Ideální je v tomto případě GS Mamavit Prefolin+DHA, který svým složením patří mezi nejbohatší vitaminy pro těhotné i kojící maminky na trhu. Byl vyvinut ve spolupráci se specialisty ÚPMD v Praze Podolí a obsahuje 23 vitamínů a minerálů, včetně železa, vápníku, kyseliny listové a Omega-3,” informuje Metyš. Vstřebatelnost těchto látek je oproti běžné stravě téměř stoprocentní.

FullSizeRender 46

 

Hořčík proti únavě

Jednou z klíčových látek je i hořčík. Co se týče těhotenství a zmíněného minerálu, zastávají odborníci poměrně jasný názor – jeho nedostatek značně zvyšuje riziko vrozených vad potomka. Ovšem hodně se mluví také o předčasném porodu, nebo dokonce o potratu. Gynekologové hořčík doporučují užívat i preventivně, protože pomáhá nejen v případě zvýšené únavy, ale i nepříjemného tvrdnutí těhotenského bříška či častých křečí v lýtkách. Přirozeně se vyskytuje v celozrnných produktech, oříškách či slunečnicových semínkách. V období gravidity je však vhodné ho doplňovat i jinak než pouze stravou. Ideální je sáhnout po vitaminech speciálně určených těhotným ženám.

Slevy a bonusy

Pozitivní je, že na některé doplňky stravy vám přispějí i pojišťovny. Jednou z nich je například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, která si pro nastávající maminky připravila různé speciální programy. Jeden z nich se vztahuje i na vitaminy a doplňky stravy zakoupené v lékárně. „Pojištěnky musí být v roce 2020 minimálně ve 12. týdnu těhotenství, včetně nebo od 1. 1. 2020 do 31. 12. 2020 porodily. Výše příspěvku je 1500 Kč, a to buď takto jednorázově na základě předložení účtu z lékárny nebo rozloženě – 3x po 500 Kč,“ vysvětluje ředitelka odboru komunikace Alena Frolíková. Podobným způsobem postupuje i Oborová zdravotní pojišťovna, která v rámci papírového formuláře přispívá až 1300 Kč.

 

Mohlo by se Vám líbit