Krása

Ženám chybí láska a sebevědomí

21.2.2018  | 
peta_067

Může se zdát, že není nic povrchnějšího než živit se péčí o vzhled, make-up a oblečení. Naše Péťa Šestáková, která pracuje jako vizážistka a stylistka, se ale denně setkává s důkazy o opaku. Protože je svým klientkám blízko, sdílí jejich starosti. Jak se jí pracuje v profesi na hraně mezi hledáním tělesné krásy a psychologickou praxí?

Uvědomovala sis si od začátku své práce, že budeš z blízkosti nahlížet do lidských životů?
Rozhodně, i když jsem nevěděla, co přesně mě čeká. Vždyť při líčení vstupuji druhým lidem do intimní zóny, tedy blíže než metr, kde vnímáte nejen tvář z blízka, ale také třeba pachy. Když jsem u klientek doma a děláme detox šatníku, oblékají si věci, o nichž rozhodujeme, zda je vyřadíme, a ony se přede mnou svlékají do spodního prádla. To jsou velmi silné psychologické momenty, kdy se přímo nabízí otevřít intimnější témata. Rychle mi došlo, že na to, co říkají, musím nějak reagovat a nesu velkou zodpovědnost za to, co řeknu.

Jaká témata ženy řeší nejvíce?
Rozhodně vztahy. Jakékoli. S manželi, s milenci, s dětmi, s rodiči.

Co jste se od svých klientek naučila?
Mnoho věcí. Třeba jsem si během let práce uvědomila, že dokážu lidi odhadnou podle toho, jak vypadají, co mají na sobě, a vnímat možná i nějaké skrytější signály. Když vidím ženu s košilí upnutou ke krku, účes a make-up tip top, naznačím jí, že asi doma platí za generála – a ona se podiví, jak jsem na to přišla. Nedávno jsem mluvila s klientkou, která měla tak naléhavý hlas, jako by vnitřně neustále volala o pomoc. Měla velmi těžce nemocného manžela. Na konci našeho setkání mluvila úplně jinak, uklidnila se, uvolnila se, ulevilo se jí. To jsou silné zkušenosti, které vás posouvají.

 

90a9676

Když takhle mluvíte s lidmi, můžete někdy mít pocit, že nad nimi máte moc. Nezažila jste období, kdy jste se tak trochu opájela sama sebou?
Nikdy jsem neměla pocit, že mám nad někým moc. Bude to znít jako klišé, ale ke svým klientům se snažím vždy přistupovat s láskou.

Chybí nám láska?
Myslím, že hodně. Ženy příliš málo slyší, že jsou hezké, že mají hezká prsa, oči, nohy, husté vlasy. Říkat jim to je jedním z projevů lásky. A od svých blízkých či partnerů tohle neslyší, takže jim to říkám já, upřímně. Naopak se u klientek setkávám s výrazy, které jsem nikdy neslyšela, ale jsou, zdá se, běžné, třeba „kozí kolena“. To je snad nějaký terminus technicus. Českým ženám chybí láska a sebevědomí.

Dokážeš se oprostit, když s tebou někdo sdílí velmi silný a smutný příběh?
Zpočátku jsem se svými klientkami skákala do jejich starostí po hlavě. Silně jsem se vžívala do jejich příběhů a velmi se mě dotýkaly. Jenže jsem se pak necítila dobře a chtěla jsem to změnit. Je snadné zavřít mentální železné dveře a udělat jen práci se šatníkem nebo líčením, ale ten druhý přece rychle vycítí, že je vám lhostejný. Tak se nedá pracovat a ani nechci. Proto jsem se snažila postupně vytvořit kompromis, vybalancovat vnímavost a profesionální odstup. Být empatická, sdílná, zároveň odvést kvalitní práci.

V praxi, je to asi těžké, ne?
Jak kdy. Obvykle se snažím odvést řeč ke své práci, k šatům, barvám, líčení. Nebo navrhnu, že problém můžeme probrat na kávě. Často je klíčové ženy vůbec vyslechnout. Cítím z nich, jak jim jejich okolí nenaslouchá. Neučíme se naslouchat si navzájem, neslyšíme se, někdy doslova, někdy podvědomě, protože vnímáme obsah, ale nejsme vnitřně přítomni druhému člověku. Když pak vyjdu ze dveří, mám takové cvičení, při němž se snažím ze sebe vše setřást. Mám svůj život.

060-small

Proč máme tak nízké sebevědomí?
Nevím. Možná se příliš díváme do módních časopisů a na americké seriály.

Fotkám modelek v časopisech snad dnes už nikdo nevěří, ne?
To byste se divila. Jedna třicátnice se mě na kurzu líčení zeptala, jak to, že jí po líčení nezmizely póry na tvářích? Musela jsem jí vysvětlit, že jimi kůže dýchá a bez pórů bychom nejspíš umřeli. A že fotky v časopisech jsou vyretušované.

Někdy mě napadá, že je jednodušší nemít sebevědomí, než ho mít. Že je snazší být naštvaná, jako kdyby nám špatná nálada dodávala na důležitosti. Asi je náročné hledat na sobě to hezké, najít energii ve skutečnosti, že nám je dobře, že se chováme příjemně, že hledáme svoje sebevědomí a pečujeme o něj, i když nejsme dokonalé.

Kde hledáte své sebevědomí?
V tom, že se každý den krásně obléknu. V tom, že se snažím být vděčná a pokorná, optimistická. Nejde to vždy, mám i horší dny, ale snažím se.

multicolor-small

Foto: Archiv Petry Šestákové, www.petrasestakova.cz

Mohlo by se Vám líbit