Krása

Dress Code Guide – Pohovor

2.5.2016  | 
1920

Dámy, stojíte před otevřenou šatnou a marně přemýšlíte co si vzít na pracovní pohovor? Nezoufejte, jako stylista a imagemaker si dovolím dát Vám několik rad a tipů, které Vám jistě pomohou při vybírání.

Každé pracovní zařazení si vyžaduje individuální přístup k oblékání. Věřte nebo ne, ale sladěním barev, střihů a vzorů můžeme snadno docílit toho, že naše image bude říkat: jsem zodpovědná a dynamická nebo jsem kreativní a nezávislá. Nejprve zvažte, o jakou pracovní pozici se jedná: podřízená, nadřízená, kreativní, konzervativní, v mužském, ženském, či dětském kolektivu…

Vedoucí pozice jsou striktně vyhraněné. Pokud se chystáte získat vedoucí funkci v pánském kolektivu, zcela jistě není vhodné obléci si kalhotový kostýmek! Vždy volte kostýmek se sukní černé barvy a bílou košili. Důvod je prostý, muži vnímají ženy v kalhotách jako konkurenci, která ovšem není na místě, jelikož je pouze předstíraná. Můžete namítnout, že to jistě není pravda, alespoň ne u všech mužů, ale geny jsou geny a podvědomé jednání nejsme schopni ovlivnit, prozatím.

Přitom by sukně neměla být příliš krátká, ideální délka je těsně pod nebo těsně nad kolena s ohledem na Vaši figuru. Černá s bílou vytvoří kontrast, což muži vnímají lépe než pestrobarevnost, která na ně působí v pracovní sféře zmatečně. Kostým můžeme kombinovat se svislým bílým proužkem, nebo s černým na bílé halence. Střih by měl být rovný se špičatými klopami, tak budete vybízet k jasnému a přímému jednání. Naopak v ženském kolektivu jsou na místě oblé střihy a můžete si dovolit i kalhotový kostým. Barvy nemusejí být kontrastní, elegantně vypadá ladění tón v tónu při využití max. tří barev. Pozor si však dejte na červenou barvu použitou celoplošně. Ale jako doplněk může působit příznivě autoritativně a energicky. Dále byste se měly vyvarovat hlubokým výstřihům, mohutným a výrazným doplňkům a jakákoliv jiná barva podprsenky pod bílou halenkou, než tělová, je tabu!

Kreativní profese si mohou dovolit více extravagance a kombinací. Jedná se především o profese jako fotografka, stylistka, kosmetička, či učitelka v mateřské školce. Při pohovoru na takové profese vsaďte na pestré barvy a vzory, které zaujmou, ale vždy dbejte na to, aby ladily s Vaším barevným typem. Můžete si dovolit extravagantní střihy, které by ovšem neměly pobuřovat, obzvláště pokud jde o práci s dětmi. Také můžete použít výrazné doplňky, ale pozor na přeplácanost!

Konzervativní profese, jako je například účetní, právnička, úřednice, sociální pracovnice a tak dále, se musí řídit „dress codem“ společnosti, ve které jsou zaměstnány. Proto i na pohovor se sluší obléknout střídmě, použít tlumené barvy a nepříliš vyzývavé střihy. Přesto si můžete dovolit obléknout o něco kratší sukni, nebo rozepnout o jeden knoflíček více, než jak je vhodné pro vedoucí funkce v konzervativních profesích. Není nutné vždy chodit v kostýmku, místo saka zkuste vestičku nebo pulovr, vhodné jsou rovněž šaty, pokud se nejedná o letní plážové, nebo večerní společenské. Vždy když si vezmete sukni nebo šaty, nezapomeňte na silonky! Zcela jistě se vyhněte květinovým vzorům a krajkám! Nevhodné barvy jsou růžová, oranžová, červená a žlutá celoplošně.

Nezávisle na druhu profese, vždy dbejte na upravené vlasy a nehty, jsou přeci součástí Vašeho image!

TIP na závěr: Před pohovorem na Vaši práci snů si zjistěte, jaké korporátní barvy využívá Váš budoucí zaměstnavatel a použijte je v oděvu či doplňku, jistě to zaujme!

Hodně štěstí přeje Tereza

Mohlo by se Vám líbit