Krása

Když se vaše kůže rozhodne nenávidět zimu

16.1.2020  | 
pexels-photo-293029 (1368 x 912)

Promiň, já na hory nejedu, mám alergii na zimu!“ Asi nemusím říkat, kolikrát se mi přátelé vysmáli a ani chvíli neuvažovali nad tím, že by to snad mohla být pravda. Nebudeme si nic nalhávat, zima nikdy nepatřila mezi má nejoblíbenější roční období a ani Vánoce moji averzi vůči ní nesnížily. Když se mi před lety objevily na nohou obrovské svědivé boláky, podezírala jsem z nich nejprve prací prášek a poté i spolubydlící, že mi do postele zanesla štěnice. 😀 Po čtyřech hodinách čekání na kožním oddělení mi paní doktorka suše řekla:„Nojo, to máte ze zimy. Skočte si s tím alergologii…“ tak jsem poděkovala a šla.
Vím, že nejsem sama, pro koho je zima utrpením a kdo si díky neochotě trávit v mraze víc, než je doba nezbytně nutná, vysloužili oslovení „cíťa“. Posvítila jsem si tedy na nejčastější nepříjemnosti, které se v zimě naší pleti dějí a také na ty nejlepší způsoby, jak se s nimi vypořádat!

Alergie na zimu
Ačkoliv to může znít jako vtip a výmluva, aby dotyčný mohl zůstat v teple, alergií na chlad trpí asi 2% populace, převážně ženy (jako bychom toho neměly u tak dost). Alergie na chlad se projevuje dost podobně jako jiné alergie, jak jsem již psala v úvodu, a sice vodovou rýmou a svědivou vyrážkou. K jejímu spuštění někdy stačí i teploty kolem nuly, skok do ledové vody v létě a v nejtěžších případech i pouze ledové nápoje. Kromě dostatečné hydratace pokožky a pečlivého oblékání, se při této alergii také podávají antihistaminika jako léčba i prevence. Ovšem (jako na vše) existují studie, které tvrdí, že alergie na chlad neexistuje a je způsobena psychicky. Zkrátka prostě nesnášíte zimu tak moc, že se vám z ní dělají osypky. 😀

Kuperóza a rosacea (růžovka)
S kuperózou má problém Romča, a dokonce jí věnovala samostatný článek. Kuperóza je postižení kapilár v kůži, které ztrácí schopnost se rozšiřovat a smršťovat a vznikají tak rozšířené cévky, které se vyskytují zejména na obličeji. K jejich tvorbě velkou měrou přispívá genetika, životospráva a rychlé přechody mezi teplotami, jako je právě přecházení z mrazu do vytopené místnosti. Pokud do své stravy zařadíte větší množství vitamínu C a pohanky, můžete výrazně pomoci zlepšení stavu cévek.
Rosacea nebo-li růžovka také souvisí s rozšířenými cévkami. V tomto případě jde o zánětlivé onemocnění kapilár, kdy jsou postiženy větší plochy pokožky a mohou vznikat i zanícené boláky. Pokožku důkladně chráňte před vnějšími vlivy a ošetřujte kosmetikou s hojícími a protizánětlivými látkami, jako je zelený čaj a kadidlovník nebo starý dobrý měsíček lékařský. Ani v zimě nezapomínejte na ochranu před sluncem, Romča si nemůže vynachválit ochranný vyživující krém Sabon, který obsahuje nejen SPF, ale také výtažky z mořských řas, které pleť zklidňují a zabraňují jejímu poškození.
V nejtěžších případech lze rosaceu redukovat pomocí IPL (intenzivní pulsní světlo) ošetření na klinice krásy, my rozhodně doporučujeme Kliniku krásy Anděl, kam se chodíme pravidelně zkrášlovat. :)

SABON_Anti_Pollution_Moisturizing_Facial_Cream_SPF15_50ml_770czk

Hydratační krém SPF 15, Sabon, 770 Kč

Kožní plísně
Ráno se nabalíme, abychom nezmrzli a po příchodu do práce rychle odhazujeme vrstvy, abychom se neuvařili. Jenže někdy není kde se přezout nebo si odložit a z našeho těla se stává chodící skleník, a tedy ideální prostředí pro kožní plísně. Dbejte tedy na to, aby bylo vaše oblečení z kvalitních a prodyšných materiálů. Dobrou prevencí proti plísním na nohou je pudrový zásyp, který zabrání pocení a zapařování. Nohy také můžete ošetřovat olejem z tea tree nebo méně známý oregánovým, které působí antibakteriálně. Už naše babičky věděly, že česnek je malý zázrak a na boj s mykózami někdy funguje lépe, než masti z lékárny. 

Ekzémy
Mazat, mazat, mazat. To je mantra všech lidí trpících na ekzémy, které se v zimě stávají naprostým utrpením. Kůže vlivem mrazu a suchého horkého vzduchu z topení může popraskat a dokonce i krvácet. Pokožku s ekzémem je nutné hydratovat a zároveň hojit a chránit. I pro tyto případy se skvěle hodí měsíčková mast, někdo nedá dopustit na vepřové sádlo. My doporučujeme krém na ruce Sabon, který navíc obsahuje minerály z Mrtvého moře, které mají jedinečné hojivé vlastnosti.

SABON_Dead_Sea_Mineral_Hand_Cream_300czk

Krém na ruce Dead Sea, Sabon, 300 Kč

 

Omrzliny
Čekala jsem tam tak dlouho, že jsem měla skoro omrzliny! Může to být sice myšleno jako vtip, ale nemusíte zrovna jet na Severní pól, abyste k omrzlině přišla. Při delším pobytu na suchém mrazu či při silném větru se může vzniknout omrzlina i pokud je venku jen lehce pod nulou. Omrzlinu prvního stupně už zažila spousta z nás doslova na vlastní kůži. Nejprve pokožka zbělá nebo zkropenatí, zhrubne a na postiženém místě cítíte nepříjemné mravenčení. Omrzlou část těla je potřeba zahřát velice pomalu a opatrně. Nejlepší je začít zabalením do deky či vlažnou vodou, jejíž teplota by neměla přesahovat 37°C. I když by to málokoho napadlo (ani mě, milovnici svařáku! 😀 ) velmi účinná je „léčba“ alkoholem, kdy můžete omrzlému připravit sklenku svařáku nebo punče. Teplý alkohol pomůže roztáhnout cévy a rozproudit krev. I když horký punč zachutná, jedna sklenička stačí, jinak dotyčnému spíš ublížíte!

 

Mohlo by se Vám líbit