Máma

Co mě naučilo mateřství

22.9.2017  | 
21698042_10155600786731091_824054848_n

Jaký obraz se nám vyjeví z podvědomí, když mozek zachytí slovo dovolená? Před očima se objeví ze všeho nejdřív obrázek modré oblohy, slunce, kostka ledu osvěžující lahodný drink, bezstarostné volno a odpočinek, v mém případě nákupy 😊. Když k pojmu dovolená přiřadíte slovo mateřská, podvědomí do toho obrazu okamžitě dokreslí přítomnost krásného miminka, jak si spokojeně hraje, blaženě usíná a představa je dokonale idylická. Jiná věc je, co nás na tzv. mateřské dovolené v některých případech mateřské pracovní dovolené opravdu čeká. Kdo ji nezažil, to nepochopí.

Kdo ji zažil, netřeba mu líčit, že si jako na dovolené rozhodně dlouho připadat nebude. Kdo na to dvousloví asi přišel? Mnohem výstižnější by byl název tohoto období jako „změna zaměstnání z důvodu mateřství“. Miminko, coby nový člen rodiny na sebe od prvního okamžiku poutá veškerou pozornost nejen ve dne, ale i v noci. Nastává nepřetržitý pracovní úvazek. V případě (kterého poslední dobou přibývá), že patříme mezi ženy, které porodí tzv. „za pochodu“, protože se snaží uspět i ve své pracovní kariéře, je potřeba dodat, že bez schopnosti organizace se můžeme dostat do bodu, kdy máme obstaranou rodinu, poslané faktury, ale do postele uléháme s pocitem „tohle dlouho nevydržím“, protože je jasné, že během noci několikrát musíme vstát nakojit nebo přebalit. Doba, kdy byl čas zajít si na kosmetiku nebo ke kadeřníkovi, na kávu s kámoškou nebo na rande se svým partnerem je tak trochu úsměvně pryč. Najednou se ocitneme v situaci, kdy pod touhou být dokonalá matka, partnerka a manželka řešíme vše okolo nás, ale jaksi zapomínáme na sebe. Pohlcují nás pocity úzkosti, osamocení, často podléháme pocitům sebelítosti, protože jsme na všechno sami. Partner nás nechápe, my si stěžujeme, že s námi netráví dost času, on, že jsme unavené nebo dokonce protivné. Čím déle tento stav trvá, tím hlubší dopady může mít. Sama jsem se ocitla v situaci kdy po krátkém vztahu přišlo první dítě, pak dům, pak druhé dítě, pak svatba, mezi tím samozřejmě neustálé pracovní nasazení a pak… rozvod. Jak se říká, všechny životní zkoušky jsou důležité pro náš osobní růst. A tak jsem se rozhodla i v nelehké situaci, mít se ráda, nezapomínat na sebe, starat se o sebe, protože spokojená máma je dobrá a úspěšná máma 😊.

21849370_10155600786756091_1584113059_n
Ráda bych se s vámi podělila o pár rad, které mi pomohly na cestě být ženou, kterou chci být. Je skvělé cítit se krásná i po probuzení při prvním pohledu do zrcadla, nestydět se obléknout bikiny a neřešit, zda vedle mě někdo vypadá lépe než já. Být v souladu s tím, co jsem dostala od přírody. Každá jsme jedinečná!

Těhotenství

Už při zjištění, že jste těhotná si nepřipouštějte, že bude porod ten nejhorší a nejbolestivější zážitek. Je to totiž ten nejhezčí zážitek. Osobně jsem si celých 9 měsíců říkala, jak všechno bude fajn a bylo.

Nepropadejte panice, že se díky těhotenství a mateřství všechno změní, nepřestávejte dělat věci, které máte ráda, sportovat, tančit cokoliv při čem se cítíte spokojená, pokud vám to zdravotní stav dovolí.

Pokud vás v těhotenství potkají jakékoliv životní těžkosti, které vám působí stres, komunikujte s miminkem a cíleně si představujte, že problémy a těžkosti do bříška vůbec nepouštíte. Ujišťujte své miminko, že je všechno v pořádku, že může spokojeně růst a těšit se na svět.

Poslouchejte své tělo, ono si samo a včas vždy řekne, co potřebuje, abyste na porod měla dost síly a energie.

Neřešte šatník, nepodnikejte žádné změny vizáže, např. jiná barva vlasů nebo účes, v práci také nepodnikejte větší zásahy. Těhotenství je opravdu jiný stav, kdy vidíme svět a vše okolo nás jinak. Já jsem si to také uvědomila, až když jsem byla těhotná. U prvního těhotenství jsem se rozhodla změnit své webové stránky. Ani se neptejte, jak to dopadlo. 😊 Příroda ví, co dělá, a tak se intuitivně nechte unášet tímhle stavem a bude vše v nejlepším pořádku.

pexels-photo-57529

Po porodu

Dejte všemu čas a nepanikařte, že hned nezhubnete vše, co jste nabrala. Příroda nic nemiluje tolik jako matky. Říká se, že po normálním porodu se žena vrací do svého těla až 1 rok. Po císařském řežu až dva roky. Tato hormonální bouře, která se prožene naším tělem má u každé ženy jiné dopady. Osobně jsem zažila normální porod u prvního syna, císařský řez u druhého syna.

Neřešte hned šatník a svou celkovou image. U některých žen může dojít i ke změně proporcí, konfekční velikosti. Pokud uspěcháte tělo a nedáte mu prostor, aby se s tou změnou v klidu vyrovnalo, způsobíte si jen zmatek, chaos a náprava je pak daleko složitější. Vím, neřešit šatník rok, je asi nepředstavitelné, hlavně v případě, že musíte začít fungovat i pracovně. Vsaďte na jistotu, noste neutrálnější barvy, jednoduché linie a jemné kombinace. Jakmile načerpáte opět svou starou novou sílu, bude ideální čas pořídit si nové kousky do skříně, navštívit módního poradce nebo vizážistku. Záleží, co pro vás bude to pravé. To poznáte.

21886910_10155601515816091_1295819168_o

Mateřství je celoživotní proces rozvoje a zrání vaší osobnosti. Přijměte se se vším všudy. Mějte se ráda. Protože kdo nemá rád sebe, nemůže mít rád druhé. Kde chybí láska, nastupuje citové strádání.

Neodsunujte partnera na druhou kolej. Spolehlivý a stabilní rodič mající v srdci lásku a toleranci, je nejlepší terapií, jakou může dítě mít. Dítě si vás našlo, potřebuje vás oba. Je nenasytným konzumentem lásky. Dítě vnímá projevy lásky nejen k sobě, ale vás dvou vzájemně. Láska vás harmonizuje a ladí na stejnou frekvenci. Bez harmonie není zdraví ani radost. Je dobré si uvědomit, že dítě připravujete na jeho start do světa. Ale partnera můžete mít do konce svého života.

Neobětujte se jen a jen svému dítěti. Dítě vás nepotřebuje jen jako bezpečný přístav. Vnímá vás především jako příklad životního postoje. Nasává vás, vaše gesta, váš smutek i humor, váš charakter. Nasává vaše silné i slabé stránky. Když si věříte, i ony uvěří. Učte se být upřímná. Upřímnost k sobě je nutná podmínka na cestě ke svým pocitům. Nepřehlížejte také potřeby svého těla a nebojte se do sebe investovat.

Příroda nic nemiluje tolik, jako nás mámy… 😊

Mohlo by se Vám líbit