Kuchyně

RAW food – módní hit nebo opravdu zdravé stravování?

28.9.2016  | 
FullSizeRender-3

Kdykoli poslední dobou brouzdám na internetu na téma zdravý životní styl, “vyskočí” na mě toto slovo – RAW. RAW food, nebo-li “syrové jídlo”. A mě zajímá .. co vlastně RAW znamená? Jedná se o další z módních trendů ve stravování nebo je to opravdu revoluce ve zdravé výživě? :)

FullSizeRender-1

 * RAW okurkové nudle s čerstvými bylinkami a tomatovou salsou

První RAW jídla byly zaznamenány v Austrálii a Americe už v devadesátých letech minulého století. Evropa se dočkala až v roce 2010. V podstatě se jedná o další krok vegetariánských a veganských jídel, akorát mezi vyznavače těchto způsobů stravování se postupně s RAW jídly přidávají i lidé, kteří chtějí potraviny zdravé, v bio kvalitě a maximálně výživné.

Pod pojmem RAW food si většina z nás představí studené a tepelně neupravené jídlo z ovoce či zeleniny (což se mi zdálo trochu “nudné” .. ale po detailnějším zkoumání jsem přišla na skutečnost, že RAW strava kromě toho, že je zdravá a krásně barevná, je také poměrně rozmanitá). Teorie RAW food je založena na principu, že tepelná úprava potravin nad 42°C zabíjí vše živé v potravině (hlavně enzymy), snižuje stravitelnost a využitelnost vitamínů, minerálů a koncentrátů z rostlin. Proto příprava RAW jídel je především klíčení, mixování a vysoušení do max 42°C. Člověk, který žije na RAW food, je tzv. vitarián.

FullSizeRender-6

 

A jak RAW strava na člověka vlastně působí?

Díky RAW stravě, která se připravuje ze živých potravin, se do lidského organismu dostává maximum vitamínů a enzymů, které dobře podporují trávení. Vaše tělo, při trávení syrových potravin, se bude okamžitě čistit a zkvalitní se i složení krve. A to se pozitivně projeví i na všech ostatních orgánech. Dalším plusem pro RAW stravu je detoxikace organismu a posílení imunity. Zejména právě díky tomu, že jídla z tepelně neupravených potravin jsou bohatá, jak už jsme si řekli, na vitamíny, obsahují hodně enzymů, antioxidantů, vlákniny, minerálů a mnoho dalšího. RAW food je na 100% přírodní a velmi zdravá strava, takže “éčka”, umělé konzervanty, zvýrazňovače chutí, barev, aroma a náhradní sladidla v ní rozhodně nenajdete :)

FullSizeRender-4

* RAW pitaya smoothie

Tento styl stravování je vhodný pro každého člověka a doporučuje se takto stravovat při různých onemocněních, také při rakovině. Významně se totiž zlepšuje složení krve z důvodu rychlejšího tvoření kvalitnějších buněk. RAW strava není ale účinná jen u fyzických nemocí, pomáhá i vyrovnávat a vylepšovat psychiku. Jako se vším, nic by se nemělo přehánět a pokud se chcete pustit do RAW stravování musíte vědět, že RAW by měla být jen součást jídelníčku. Doporučené maximum je přibližně okolo 75%, protože podstatnou částí tohoto stravování je převážně zelenina a ovoce a časem se mohou dostavit zdravotní potíže (jejich vrcholem může být následně mentální anorexie !!). V případě, že se někdo rozhodne konzumovat pouze RAW stravu, musí skutečně velmi dobře vedět jak kombinovat různé „živé“ potraviny. Aby tělo dostalo všechny potřebné živiny (což je ale pro laika velmi obtížné)!

FullSizeRender-2

* RAW papayová smoothie

Co všechno patří k RAW stravě?

U některých druhů RAW stravy se konzumuje pouze syrová zelenina, ovoce, oříšky, semínka, naklíčená zrna obilí a luštěniny, mořské řasy a za studena vylisované bylinky. U jiných typů se přidává ještě nepasterizované mléko, ale také syrové ryby, syrové maso a také syrová vajíčka. RAW jídla z těchto ingrediencí se zpracovávají klíčením, mixováním a vysoušením do teploty max 42°C, jak jsem již zmínila.

FullSizeRender

* RAW cuketová pasta s bazalkovým pestem

Zájem o RAW food se neustále zvyšuje, propaguje se po celém světě a vznikají dokonce i specializované restaurace a pořádají se RAW festivaly (dokonce pořádáný RawFest v Praze byl letos největší na světě!). Že RAW food není pouze zeleninový nebo ovocný salát se můžete přesvědčit v RAW restauracích, které vznikají stále častěji i u nás. V nabídce jsou různé směsi, jídla, která na první pohled vypadají jako původní (například cuketové lasagne, mexické tortily s guacamole, zeleninové nudle, a nebo třeba cheesecaky připravené jako RAW). Jídla chutnají nakonec úplně všem :) Ochutnejte a zbavte se zbytečných předsudků jako já 😉

Hezký sváteční den :* A.

 

PS: Máte-li zájem o RAW stravu a RAW recepty zde u nás na nezoufalkách, dejte nám vědět 😉

Zdroj photos: instagram.com/rawalignment

Mohlo by se Vám líbit