Máma

Po kom to dítě asi je 😄?

25.8.2016  | 
DSC_0051

Jako každý rodič často přemýšlím nad tím, po kom ten můj syn asi tak je. Už od narození je jasné, že je vzrůstem po tatínkovi, živel po mamince a že má modré oči po dědovi. Ale co dál? Za kolik povahových vlastností mohou naše geny a kolik toho můžeme změnit výchovou? Tak o to je můj dnešní článek.

Říká se, že se člověk narodí jako nepopsaný list papíru, ale není tomu tak. Už při narození se na nás podepíše nekonečné množství genů a jejich variant, tedy základy našich povahových rysů jsou již dané, stejně tak bývá vrozený temperament. Geny tvoří při narození 1/2 naší osobnosti. Další polovinu můžeme ovlivnit výchovou a patřičným rozvíjením talentu či intelektu.
I když mnohé vlastnosti našeho dítěte můžeme změnit a ovlivnit, když se nedaří, máme tendenci to svádět na geny ostatních. Milé dámy, dejte si ruku na srdce, že to je většinou manžel, tchyně, nebo tchán. Ti kteří můžou za špatné povahové vlastnosti vašich ratolestí :-D. Geny jsou totiž opravdu neodlučitelné a mnohdy je ani nemůžeme zapřít. Já často slýchám od kamarádek: Ten malej Maxíček svého tátu teda fakt nezapře! A je to tak. Když vidí motorku nebo čtyřkolku okamžitě začne: Brm brm brrrrrr a to (co) to je??? Prstíkem ukazuje na šílený stroj a domáhá se, abychom ho na něj posadili.

FullSizeRender
Geny jsou vidět a genetika je věda, která může nejenom milou i nemilou stránku povahy na nás vyzradit. Na druhou stranu na všem ostatním musíme celý život tvrdě pracovat. Vědci píší, že láskyplná výchova přemůže i genetický základ! Což nám matkám dává velkou naději, že ačkoliv manžel není stoprocentně podle našich představ, tak že syn určitě bude :-)!

DSC_0111

Dnešní věda, už umí leccos, ale zjistit jaké bude mít kdo vlastnosti, schopnosti, to ještě ,,bohužel´´ nesvede. To by to dopadlo. Doktor by vám řekl, že dítě bude celé tchán / tchýně a vy byste přemýšleli o potratu. Někdy by to bylo určitě pochopitelné, ale chudák to miminko, které za nic nemůže. Proto buďme rádi, že můžeme doufat a představovat si, jaký sexy génius se nám narodí. Většina vzhledových a povahových vlastností je navíc v těle zakódovaných na mnoha místech v těle, takže rozklíčování je značně složité. Vlastnosti jako výška, tloušťka, barva vlasů, očí, typ kůže, vrozený talent, intelekt a určitě i spousta charakterových vlastností je v nás z větší části zakódována po předcích. Proto je dobré poslechnout rady našich rodičů: Nejprve si pořádně otypuj jeho rodiče, než si ho vezmeš! Někdy však jablko padne daleko od stromu a s tím neudělá nikdo nic.

DSC_0143

Říká se, že kluci jsou podobní spíš maminkám a holky tatínkům. V což jsem potajmu doufala. Kdo by taky nechtěl mít svoji malou kopii, že? No a pak jsem se dozvěděla, že to je naprostý mýtus. To, jak člověk ve finále vypadá, je výsledkem kombinací tisíců genů. Každý člověk je mozaikou genů od své matky a svého otce. Geny nejsou od rodičů dokonce ani půl na půl. Příroda je natolik nevyzpytatelná, že zkombinuje každému geny od rodičů jinak a ještě v jiném poměru! Takže každý člověk je originál, ačkoliv já se domnívám, že můj syn je celá maminky :D.

Mohlo by se Vám líbit