Volný čas

Prázdniny v Čechách

3.8.2016  | 
mirakulum1

Letos pro nás moře z finančních i časových důvodů nepřipadalo v úvahu, a tak jsme strávili několik báječných dní cestováním po ČR. Musím říct, že sama jsem byla překvapená, kolik zábavy si tu může člověk s dětmi užít.

První zastávka byla Park Mirakulum. Na to si člověk musí vyšetřit opravdu celý den. Honza nevěděl kam dřív – obří trampolína, dřevěný hrad plný prolézaček a podzemních chodeb, lesní svět se stezkou v korunách stromů, labyrint, výtvarné dílny, různé houpačky… Ale protože to je kluk, nejvíc zabodovala vojenská základna, na kterou lze dojet vláčkem přímo z Mirákula. Tady vyzkoušel střelbu z paintballové pistole, prozkoumal tank i vrtulník a hlavně si hrál na vojáky v opravdových zákopech. Jediné co bych parku vytkla, je stravování. Na dobré jídlo tu narazíte jen stěží, a proto u nás nakonec vyhrála pizza, na kterou byla samozřejmě nejdelší fronta.

základna2

Další dva dny jsme strávili v Českém ráji. Tam si na své přijdou milovníci krásné přírody i historie. My navštívili zámek Hrubá skála, z jehož věže byl opravdu úchvatný výhled. Hned po obědě ve zdejší zámecké restauraci, které bych mimochodem dala spíše 3 hvězdičky místo 4, jsme pokračovali k místnímu malebnému rybníku „Věžák“. Na koupání to sice nebylo, ale aspoň jsem si ušetřila hádku se synem, protože jak mi Honzík sám sdělil, on se nikdy v životě v žádném rybníku koupat nebude! „Rybník je pro kapry!“  No ruku na srdce, já bych tam asi taky nevlezla. :)  A tak jsme aspoň nakrmili labutě, já si udělala pár pěkných fotek a jeli jsme dál. Na řadu přišli Prachovské skály. Nikdy předtím jsem tam nebyla a musím říct, že je to opravdu nádhera! Rozhodně se tam musíme vrátit na podzim, kdy bude příroda hrát všemi barvami. Konečná zastávka byla v Dětenicích, kde jsme měli ubytovaní a rezervaci v místní Dětenické krčmě. Asi nemusím vysvětlovat, koncept tohoto zařízení. Když zdejší obsluha donesla Honzíkovi večeři se slovy: „Tak a teď sedni na řiť a žer!“, nikdy jsem ho neviděla tak rychle všechno sníst. :) V sedm hodin začal program a mě si vybrali na první dobrou. Ještě štěstí, že jsem se účastnila scénky, kde o mě zápasili rytíři a Honzík mohl být na maminku řádně hrdý. Trochu hysterie projevil, jen když si mě jeden z nich přehodil přes rameno a chtěl si sovou „trofej“ odnést, ale jelikož se dost pronesu, propustil mě ještě před schodištěm a všichni byli spokojení. Horší varianta by byla ta, kdy Vás uvězní v pranýři, otočí pozadím k publiku a „vymetají“ z Vás hříchy. To bych tam stála možná ještě dnes. Večeře byla famózní a zábavný večer završilo dech beroucí fakírské vystoupení.

základna1

Druhý den byl ve znamení draků a rytířů na zámku Staré hrady. Pokud chcete vidět opravdu vše, co zámek nabízí a zároveň se zúčastnit rytířského turnaje, rezervujte si celý den. Prohlídkové okruhy jsou celkem tři – Zámecké pohádkové sklepení ( plné skřítků, obrů a čertů), Hradní pohádková půda (obydlená čarodějnicemi, zde Vás nemine ani výuka letu na koštěti) a nakonec  Hrad a zámek s Dračí čarodějnou komnatou. Všechny pohádkové bytosti jsou vyřezané ze dřeva, krásně malované a v životních velikostech. Výklady jsou zábavné, ale jako celodenní program pro dospěláky je to trochu únavné. Když jsme se přesunuli na rytířský turnaj, už si nebylo ani kam sednout, bylo příšerný vedro a měli jsme hlad. Honzíka si ale vybral jeden z rytířů, aby mu dělal páže a tak na konci turnaje zářil štěstím a stále opakoval, jaký to bylo všechno krásný. A proto jsem štěstím zářila i já – celá unavená. :)

základna3

Určitě to nebyla naše poslední návštěva, příště máme v plánu hrad Kost, Trosky, Pohádkový Jičín a další skvosty Českého ráje.

Krásné prázdniny Vám přeje Tereza

Mohlo by se Vám líbit