Volný čas

NEW YORK CITY – co takhle letní dovolená trochu jinak?

3.5.2016  | 
1A

Výběr letních dovolených je v plném proudu. Cestovky se předbíhají v nabídkách do přímořských lokalit. Já moře a písek vyměnila za město. Město, které nikdy nespí. Město plné mrakodrapů, žlutých taxíků, shopaholiků ráj. Je to klišé? Ano. Ale New York Vám může nabídnout i víc .. i moře a písek, když na to příjde .. 😀

Nebyla to má první návštěva NYC. Byla jsem tu jednou v zimě. Po odjezdu jsem věděla, že sem musím ještě jednou, v létě. Láska na první pohled :) Tenkrát jsem si “odbyla” Empire State Building, Chrysler Building, Wall street, sochu Svobody, ostatní památky a shopping manii. Tentokrát jsem si ale slíbila, že si New York užiju jinak. Nebudu běhat po turistických místech, ale nasaji atmosféru jako Newyorčanka :) Dobře, možná jen nakouku do Victoria’s Secret? :)

1

Z Prahy do New Yorku na letiště JFK léta Delta Airlines, aktuálně jsou vypsané přímé zpáteční lety (tj. délka letu zhruba 9 h) na období červen až září za cca 18000,- Kč, v říjnu za 12000,- Kč!!!

https://www.delta.com

Když New York, tak Manhattan. Vybrala jsem si hotel HYATT na Herald Square, což je výborná výchozí lokalita. Dostanete se odsud pěšky na Times Square, na 5th Ave, Broadway, největší obchodní centrum Macy’s je “za rohem”, zastávka metra téměř u hotelu. Z pokojů ve vyšších patrech (.. který jsem dostala, když recepční zjistil, že jsem v hotelu poprvé) a z baru na střeše hotelu je nádherný výhled na Empire State Building.

http://heraldsquare.hyatt.com/en/hotel/home.html

4Američani jsou strašně fajn lidi. Překvapí Vás, jak se k Vám (nám ledovým čumákům z Evropy) budou chovat. Když si nebudete s něčím vědět rady, ochotně Vám budou vysvětlovat jak se dostanete tam a tam, jak si koupit MetroCard, ve výtahu si s Váma budou povídat “o ničem”, bude je zajímat odkud jste a proč jste v NYC, kde tu bydlíte a jestli se Vám město líbí. V luxusních obchodech si nebudete připadat, že tam nepatříte. V Abercrombie mi prodavač pochválil outfit a v Yves Saint Laurent byla prodavačka unešená z mých šatů z H&M :) Jestli to myslí upřímně nebo ne? Je mi to fuk. Je fajn, když jsou na sebe lidi milí.. nebo ne?

3

NYC je předimenzované město plné spěchu a hluku. To se odráží i na možnostech stravování. Je tu spousta restaurací, jsou dražší a nabízí většinou nezdravá kalorická jídla. Samé hamburgery, polévka tu odpovídala konzistencí kaši, čišník nemohl pochopit, že chci samotná míchaná vajíčka k snídani. “Vážně? Bez slaniny?” Nejčastěji se tu opravdu stravují ve fast foodech a jídlo jedí za chůze nebo na veřejných zahrádkách k tomu určených. Tam se musí dodržovat pravidla – žádné kouření, alkohol (pivo nebo víno, btw. dvojka za 10 dolarů) jedině, když se prokážete dokladem a nesmíte ho vynést ven. Dostanete neviditelné razítko, které kontrolují strážníci. Narazila jsem tu na stánek s čerstvými ovocnými šťávami, což mi udělalo fakt radost :) Do mrkvovýho džusu mi dali cukr? 😀 V tomhle směru jsou fakt šílení .. 😀

2

Romantické kavárny, na které jsme zvyklí po celé Evropě, tu nehledejte. Kavárenský monopol zabral Starbucks a kavárny jemu podobné, vše “take away”. Ale naučila jsem se tu pít jejich “brewed coffee” (naše americano) a musím říct, že ho tu mají výborné. K snídani, přes den, celý den, brewed coffee :)

Asi nikdy mě tu neomrzí brouzdat ulicemi. Ač nachodíte kilometry, stále je na co koukat. Spousta míst se Vám vybaví z různých filmů. Dokonce hitem tu jsou zájezdy na místa natáčení slavných filmů a seriálů. I já se byla podívat na slavný dům Carrie ze Sexu ve městě, kde se zrovna fotilo několik mladých slečen nebo na dům ze seriálu Přátelé, oba jsou od sebe kousek v Greenwich Village. Pátou Ave i Broadway jsem prošla celé. V Central Parku jsem si užila dopolodne. A když ulice rozpálí třicetistupňová vedra? Vezmete plavky a na Times Square nasednete do metra, které Vás odveze přímo na pláž – ne nedělám si legraci – metrem až na pláž. Kombinace pouťových atrakcí, dlouhá písčitá pláž podél atlantického oceánu – takový je Coney Island a zábava může začít!

IMG_0322

Suma sumárum, New York není jen tak ledajaké město, New York se musí zažít.. skýtá milion možností a nudit se tu nebudete. Zatím co o tom píšu, už mám chuť sem vyrazit :)

Krásnou dovolenou :* A.

Mohlo by se Vám líbit